Yalova, konumu itibari ile çok güzel bir yere sahiptir. Bursa, İstanbul ve Kocaeli’ne komşuluğu ile çok önemli bir bağlantı olmakla birlikte denize sıfır özelliği ile de tam bir yazlık şehirdir. Normalde 2 yüz bine yakın olan şehrin nüfusu, yazları 1 milyonu aşmaktadır.

Yalova’da Ne Yapılır?

Termalle başlayalım. Termal kışın da yazın da gidilecek yerler arasındadır. Müthiş ormanlık alanları ve mineral açısından zengin suları ile gezilecek, dinlenilecek ve doğa eşliğinde huzur bulunacak önemli yerlerden biridir. Güzel havalarda, mangal partileri yapmak ve doğa havası almak için inanılmaz kalabalık bir hal alan Termal, kışın da enfes kaplıcaları ve hamamları ile sizin için mükemmel bir arınma merkezi olma özelliğindedir.

Yalova'da Ne Yapılır

Yalova Çiftlikköy

Çiftlikköy, Yalova’nın merkeze en yakın ilçesidir. Hani İzmit tarafından gelirken sağ tarafta Özdilek’i görüyorsunuz ya! işte orası Çiftlikköy! Uzun sahili ve yürüme yolu ile dikkat çekmektedir. Sahilde yürümekten yoruldunuz mu? Engelsiz Cafe’de dinlenip bir bardak çay için o zaman. Engelsiz Cafe, engelli çocukların çalıştığı Çiftlikköy Belediyesi’nin önemli bir projesidir. Karnınız acıktığında Tepsim Kebap sizin karnınızı lezzet eşliğinde doyuracaktır. Ya da Özdilek’i tercih etmekte serbestsiniz.

Herkesin illa bir tanıdığının evinin olduğu Çınarcık’ta sıra. Yazları dolup taşan Çınarcık, Yalova’yı bilmeyenlerin bile mutlaka duyduğu bir ilçe özelliğindedir.  Yazlık olarak canlılık kazanan, gündüz plajları, geceleri de eğlence mekanları ile dolup taşan yazın önemli merkezlerinden biridir. Cemos ve Mavish Beach önemli plajlarından, Kale ve Kio da önemli gece kulüplerindendir. Alternatif olarak Armutlu ve Esenköy’de de deniz keyfi yapmayı tercih edebilirsiniz. Esenköy şelalesine doğru yol alarak hem mangal hem doğa hem de suya girme keyfi yapabilirsiniz. Armutlu’ya gitmek isterseniz şunu hatırlatmam gerekir ki; Armutlu merkezden, 1 saat 15 dakika sürmektedir. Yani Bursa’ya daha yakın bir ilçe.

Yalova Çiftlikköy

Yalova Merkez

Merkeze gelelim artık. Evet, küçük bir merkezi var. Ancak bence bu iyi. Çünkü denizden hiç uzaklaşamıyorsunuz. Devamlı deniz havası almanız mümkün. Güzel kafelerde denizi seyredebilir, ya da sahilde uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Sahilin dibindeki restoranlarda güzel yemekler yiyebilirsiniz. Ancak ben ucuz ama lezzetli bir şeyler yemek istiyorum diyorsanız. Kervan Pide’ye gitmenizi öneririm. Kır pidelerini sos eşliğinde yemenizi daha da öneririm.

Bu arada Yalova’ya gelmişken, sakın Yalova Sütlüsü yemeden ve Yalova Geceleri kolonyası almadan dönmeyin.

Yalova Sütlüsü