SEO kelime anlamı olarak, uzun haliyle search engine optimization yani Türkçe hali ile arama motoru optimizasyonunun kısaltılmış halidir.

Web sitelerini arama motorlarının istediği kural ve özelliklere uygun hale getirmek yani optimize etmektir. En çok yanlış bilinen şeylerin başında, SEO’nun Google’a özel düzenlemeler olduğudur. Bu algı tamamen yanlıştır. Google’ın olduğu gibi, Yandex, Bing ve diğer arama motorları içinde optimazsyon çalışmaları yapılabilir. Fakat dünyada şuan en yaygın kullanılan arama motoru Google olduğu için SEO kelimesi de Google arama motoru ile özdeşleşmiştir.

SEO Nasıl ve Neden Çıkmıştır

SEO Nasıl ve Neden Çıkmıştır?

En basit şekilde anlatmak gerekir ise, arama motorlarında kullanıcılar tarafından yapılan aramaların; en hızlı, en kolay ve en doğru şekilde sonuçlarına ulaşmasını sağlamaktır. Google üzerinden gidelim; eğer sizin web siteniz yavaş açılıyor, kullanıcılara doğru ve yeni (fresh) içerikler sağlamıyor ise bu site Google’a hem fazladan maliyet, hemde kullanıcılarına güven kaybı oluşturur.

Nasıl mı?

Google üzerinden yapılan her arama, her sorgu ve her işlemde Google botları çalışmaktadır. Bu botların tüm dünyada aynı anda kaç milyar insana hizmet ettiğini düşünün. Eğer bu çalışma gücü boşa gider ve hatta kullanıcı bu sebepten dolayı arama yapmayı bırakırsa sonuç olarak zararlı çıkan taraf Google yani arama motorları olacaktır.

Zamanla bunu fark eden arama motorları, web sitelerinde bu değişiklikleri kendilerinin yapamayacağı ve iyileştiremeyeceği bir süreç olduğunu anladıklarında, kullanıcıları nasıl bu düzenlemeleri yapabilecek konuma getireceklerini düşünmeye başladılar.

Ve sonuç olarak ortaya SEO yani arama motoru optimizasyonu çıktı. Arama motorları yine örnek vermek gerekirse Google, web sitesi sahiplerine eğer istenilen düzenlemeleri yaparlarsa sitelerinin üst sıralarda gözükeceğini ve bu sayede çok daha kullanıcıyı siteye çekebileceğini aktarmaya ve duyurmaya başladı.

Tamamen win-win hikayesi olan bu konu, gün geçtikçe daha çok önem kazanmaya başladı.

SEO Optimizasyonları Kaça Ayrılır

SEO Optimizasyonları Kaça Ayrılır?

Seo optimizasyonları site içi ve site dışı olmak üzere ( on-page, off-page) ikiye ayrılmaktadır. Bu çalışmalar içinde bir çok teknik ve dijital pazarlama süreçlerini komple içine alan bir yapı olarak tanımlanabilmektedir.

On-Page SEO

On-page yani site içi SEO web sitesinin tüm tasarım, kod yapısı, linkleme çalışması, resim, mobil uyumu, hızı, içeriği gibi konuları kapsayan bölümdür. Bu bölümde yapacağınız tüm çalışmalar isminden de anlaşılacağı gibi site üzerinde yapılan değişiklikleri kapsamaktadır.

Off-Page SEO

Off-page yani site dışı çalışmalara, web dışarıdan sitenize aldığınız ve sitenizi referans gösteren yani referring eden, backlinkler ile sosyal medya ve diğer sitenizi tanıtmaya ve duyurmaya yarayan kaynakların kullanımıdır. Google site dışı çalışmalara da site içi çalışmalara olduğu kadar değer verir. Sitenizin sizin siteniz ile uyumlu, güçlü ve Google gözünde değeri yüksek web sitelerinden link almanız çalışmalarınıza büyük katkı sağlayacaktır.