Seferihisar, 2009 yılında Türkiye’nin ilk, dünyanın 121. “sakin şehir”i (cittaslow) ilan edildi. Küreselleşmenin yerel kimlikleri törpüleyen yönüne direnen ilçenin şirin limanı Sığacık “ağırkanlı” turizm arayanlara hoş seçenekler sunuyor.

Seferihisar Nerede

Seferihisar Nerede

İzmir kent merkezinden 50 km uzaklıkta küçük ve sakin bir ilçedir Seferihisar. Hüseyin Yurttaş’ın bir yazısında belirttiği gibi, “İzmir’e bu kadar yakın olup da bu kadar uzak kalmış tek ilçe odur. Seferihisar belki bu uzaklığı belki de yakınlığı avantaja çevirip, 2009 yılında Türkiye’nin ilk, dünyanın 121. sakin kenti (Cittaslow) ilan edildi ve sırtında kentini taşıyan şirin salyangoz amblemini kaptı.

İlçenin Ege Denizine açılan limanı Sığacık eskiden beri Türkiye’nin en huzurlu ve en sakin sahil kasabalarından biri. Ziyaretçilerine paket turizme alternatif şekilde “aylaklık” etme olanakları sunan bir cevheri var. Şimdi bu şirin sahil kasabası, denetim görmeden aldığı unvanını koruma ve daha sağlıklı, daha kişilikli bir gelecek yaratma çabası içinde.

Sığacık aslında en baskın sesin bazen sokaklarda eşini çağıran güvercinlerin sesi, bazen de bir pancar motorun gürültüsü olduğu “uyuşuk” Batı Anadolu yerleşimlerinden biri. Ancak bu uyuşuklukta dalından yeni koparılmış bir mandalina tazeliği var.

Seferihisar Sığacık Nerede

Seferihisar Sığacık Nerede

Sakin Kent hareketinin bir parçası olmak hem Seferihisar’da, hem de ilçeye 5 km uzaktaki liman yerleşimi Sığacık’da mütevazı ve güler yüzlü bir ekonomi çarkını döndürmeye başlamış bile. Bunu gözlemlemek için 16. yüzyılda inşa edilmiş kalesinden içeri bir pazar günü girmek yeterli. Avluda köylüler “Allah ne verdiyse” ürettiklerini sergiliyorlar.

Az ilerde Sığacıklıların bizzat bahçelerinde yetiştirdiklerini, mutfaklarında pişirdiklerini ve oturma odalarında el sanatları adına yaptıklarım evlerinin önüne çıkarıp satma çabasında olduklarını görebiliyorsunuz. Dostları ve komşularıyla gündelik sohbetlerini aksatmadan, güler yüzlü ifadelerini bozmadan ürünlerini sergiliyorlar.

Seferihisar ilçe merkezinde de bir hareketlilik var. Eski belediye binasının her odası ayrı bir köyün üreticilerine tahsis edilerek Köy Pazarı’na dönüştürülmüş. Aynca köylüler her salı günü ilçe merkezinde pazar kuruyor.

Labada Dolması

Seferihisar Sığacık Yöresel Lezzetler

Sığacık ile sakin bir tatilde yapabileceğiniz şeyler az değil. Sokaklarında gezinebilir, bisiklete binebilir, yeşilliklerine yayılabilir, limandan ya da kale burçlarından gün batımını seyredebilirsiniz. Kasabalıların evlerinde hazırladıkları labada dolması, sıra köftesi, balıklama, çalkama, samsades, ovalak dolması, ekmek dolması, lok lok gibi yerel lezzetlerinin tadına bakabilirsiniz.

Ya da limandaki mütevazı restoranlardan birine oturup deniz mahsullü pazı sarma, ahtapot doldurulmuş kalamar dolma gibi güzel mezelerini taze balıklarla birlikte yiyebilirsiniz.

Seferihisar’ın bereketi belli ki eskiden de göz kamaştırıcıydı. Üzümün, şarabın ve bereketin tanrıçası Dionysos adına Anadolu’daki en büyük tapınağın burada inşa edilmesi bunun bir göstergesi. Tapınağın ve antik kent Teos’un kalıntılarını bir akşam üzeri görebilirsiniz.

Sığacık’ta yapılabilecek en güzel şeylerden biri de balık tutmak. İster kıyıdan olta ile ister tekne kiralayıp denizde orta su veya dip suyunda avlanın. Sığacık Körfezi’nde aradığınız her şeyi bulacaksınız. Levrek, çipura, karagöz, mercan, barbun, sinarit, orfoz, ahtapot, kalamar, istakoz, böcek… Mevsimine göre her şey var, yok yok!

Seferihisar Özelleştirme

Seferihisar Sığacık Özelleştirmeye Direniyor

Sığacık ve civarındaki koylar ’80’lerin başından itibaren kıyı özelleştirmelerine, büyük trol teknelerine, balık çiftliklerine direniyorlar. Seferihisarlıların cittaslow unvanını basit bir turizm vitrini olarak görüp görmedikleri, bu direnişlerini sürdürmelerine ve ilçeyi son 25-30 yılda sarmış ucube yapılaşmayı durdurmalarına, sorunlarına makyaj tazelemenin ötesine geçen bir kent anlayışı ile yaklaşabilmelerine bağlı. Onu izlemeyi sürdürmeliyiz.