Rugby, 1823 yılında, İngiltere’nin Rugby şehrinde, ismini aldığı eğitim kurumundan var olan bir spordur. Bu okulda öğrenci olan William Ellison, futbol maçı sırasında topu eline alarak gol atması ve sonra diğer öğrencilerinde bu oyun şeklini benimsemesiyle oyunun ilk temelleri atılmış olmuştur.

Kısa sürede popüler hala gelen oyun, artan kulüp sayısı nedeniyle Rugby Birliği kurulmuştur. Ve günümüzde hala spor, o tarihte belirlenen kurallara göre oynanmaktadır.

Rugby Oyun Alanı ve Kuralları

Rugby Oyun Alanı ve Kuralları

Rugby sahasının genişliği en fazla 70 m, kale çizgileri arası mesafe de en fazla 100 m’dir. Kale çizgilerinin gerisinde en az 10, en fazla 22 metrelik sayı alanı bulunmaktadır. Görünüşü H harfine benzeyen kalelerin genişliği 5m 60cm’dir. Yerden 3m yükseklikte yatay bir direkle birbirine bağlı yan direklerin uzunluğuysa en az 3m 40 cm olmalıdır.

Bir Rugby takımı, 15 oyuncudan oluşur. Oyun orta çizgi üzerinden yapılan ayak vuruşu ile başlar. Oyuncular topu, elleri ve ayaklarıyla paslaşarak rakip takımın kale çizgisine doğru ilerlemeye çalışırlar. Rugby’de elle ileri pas verilmez.

Top, ileri doğru sadece ayakla atılabilir. Geri pas verme kuralının ihlali veya topun yere düşüp ilerlemesi halinde ofsayt kararı verilir ve Scrum adı verilen kenetlenme durumu gerçekleşir. Scrum’da iki takımın forvet oyuncuları birbirine kenetlenir ve ortaya atılan topu kapmaya çalışırlar. Topla ilerleyen rakibi belinden tutarak durdurmak ya da rakibin üzerine çullanmak belirli kurallar dahilinde serbesttir.

Bir oyuncu, elinde topla rakip kale sahasına ulaşır ve topu zemine dokundurmayı başarırsa buna Try adı verilir. 5 sayı değerindedir. Try yapan takıma Kim Vorjin adı verilen kaleye ayakla sayı vuruşu hakkı tanınır. Bu vuruş sonucu top, kale direkleri arasından geçerse 2 sayı daha kazanılır. Oyun sırasında top yere çarptıktan hemen sonra ayakla vurularak atılan gole ise Drop Gol adı verilir ve 3 sayı değerindedir.

Rugby Oyun Süresi

Ruby Oyun Süresi

Bir Rugby maçı, 40’ar dakikalık 2 devre üzerinden oynanır. 2 devre sonunda rakibinden daha fazla sayı yapan taraf karşılaşmayı kazanan taraf olur. Güç ve çeviklik kadar cesaretin de önemli olduğu Rugby’i tanımış olduk.