Özellikle son yıllarda yazlık tatil merkezlerinin en önde geleni olan İtalya’nın, en güzel ve en sakin adalarından biri Ponza Adası. Karaya çok yakın olup, ada ruhunu kaybetmemiş Ponza Adası, muhteşem koylarla, masmavi sularla ve bir çok mağaralarla çevrilmiş durumda.

Ponza Adası Nerede

Ponza Adası Nerede

Pontine Adaları’nın en büyüğü olan Ponza Adası, Roma ile Napoli arasında yer alır. Tiren Denizi’nde, Circeo Burnu’nun 33 km güneyindeki ada, volkanik birikintilerden oluşmuştur. Burası canlı renklerde falezleri ve kayalıkları ile 12 km uzunluğunda ve 2 km genişliğindedir.

Kaolin ve tufa taşından kayalıklar fantastik şekiller almıştır ve bu kayalıkların bazılarına ‘rahip’, ‘dev pantolon’ gibi isimler verilmiştir. Birde denizden çıkıp sahilde yürümeye hazır görünen dev kayalıklar (faraglioni) vardır. Uzun zaman önce Etrüskler falezlere ışıltılı mağaralar açarak, Romalılar adanın en güzel sahillerine ulaşan tüneller kazarak Ponza’nın güzelliğine güzellik kattı.

Ponza Adası Bitki Örtüsü

Ponza Adası Bitki Örtüsü

O çağda Ponza çok yaşlı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıydı. Adanın en yüksek tepesi olan Monte Guardia’da dev ağaçlardan geriye kalan 2,5 m çapındaki kütükleri hala görebilirsiniz. Şimdi ise buradan aşağı bakınca üzüm bağları, kaktüs meyveleri ve incir ağaçları arasındaki harabeler görülmektedir.

Ponza bir zamanlar Hıristiyanların gönderildiği bir Roma ceza sömürgesiydi. Ada Roma İmparatoru Neron ile Mussolini’nin de  sürgün yeri olmuştur. Bugün Ponza mimarlığının ayırt edici özelliği olan pastel renklerdeki kubbeli küp evler, farklı bir yere sahiptir. Adanın değişmemesi için elden gelen yapılmaktadır.

Anna Fendi

Ponza Adasını Tatilde Kimler Tercih Ediyor

Ada sakinleri neon ışıklı bar ve diskoları sınırlamıştır. Ayrıca adada bulunan restoranlar İtalyan mutfağının ne kadar lezzetli olduğunu size tekrar tekrar hatırlatacak cinsten. Çok çılgın aktivitelerin ya da insan kalabalığının bulunmadığı ada, kafa dinlemek isteyen tatilciler için daha uygun.

Adanın sakinliğinden, güzelliğinden ve muhteşem su altı alanlarından faydalanmak için zengin olmak gerekmez. Ancak Ponza, kesinlikle varlıklı İtalyanların da tercih ettiği bir yerdir. Burası mütevazi, ama canlı bir yerdir ve ziyaretçilerin çoğu bu harekete dahil olmaktan memnundur. İtalya’nın ünlü moda tasarımcısı Anna Fendi’nin sürekli tatilini burada yaptığı ve özellikle de adanın bu dışa kapalı ve sakin tavrını çok sevdiği bilinmektedir.