Kimileri için zevk, kimileri için bağımlılık tutkusu yaratan nargile, eski çağlardan kültürümüze geçmiş ve Osmanlı döneminde de sıkça tüketilen bir tütün içme aracıdır.

Geçmişte sadece “tömbeki” (İran, Hatay ve Konya’da yetişen bir tütün türü) olarak içilen nargile, günümüze yaklaştıkça aromalı tütünler ile tüketilmeye başlanmış ve bu sayede tüketen sayısını arttırmıştır.

Ağırlıklı meyve türlerinin bulunduğu nargile tütünlerinde, her tadın özünden tütünler üretilmektedir. Peki iyi bir nargile nasıl hazırlanır?

Nargile Seçimi

Nargile Seçimi

Öncelikle nargile içeceğiniz şişe çok önemlidir. Alt tarafı cam şişe olması gereken nargilenin, marpucunun uzun ve bağlantı noktalarının paslanmaz çelik olması çok önemlidir. Yine bağlantı noktaları arasında hava almaması gereken aksamda, alt taraf ve marpuç kısmında soğutma tekniği kullanılan ürünler, nargileden en iyi derecede tat almanızı sağlayacaktır.

Nargile Tütünü

Nargile Tütünü Seçimi

Nargileye tadını veren şey tütündür. Tütün seçiminde ilk bakacağınız şey tabii ki damak zevkiniz olmalıdır. Diğer önemli durum ise tütünün kalitesidir. Çok fazla sayıda markalı ve markasız, ucuz ve pahalı nargile tütünü bulunmaktadır. Nargile tütünü seçerken dikkat edeceğiniz şey tütünün çok şerbetli olmaması (yapışkan olmaması) ve köz ile yanarken özündeki tadın kokusunu etrafa yaymasıdır.

En bilinen ve en çok tercih edilen tütünler arasında ilk sırada Al Fakher tütünü gelmektedir. Orjinali oldukça pahalı olan bu tütün, Türkiye’de üretilmemekte ve Arabistan’dan ihraç edilmektedir.

Nargile Kömürü

Nargile Kömürü Seçimi

Bir diğer önemli ve sağlık açısından da dikkat edilmesi gereken konu nargile kömürüdür. Bu kömürleri günümüzde pratik olması açısından paketlenerek satılmaktadır fakat burada dikkat edilecek konu kömürün odun kömürü olmasıdır.

Linyit kömürü yani mangalda kullanılan kömür ile yapılması kesinlikle zararlıdır ve vücudunuza kalıcı rahatsızlıklar bırakabilir. O nedenle seçilecek kömür odun kömürüdür. Odun kömüründe ise, kömür tam olarak köz haline gelmeden nargile yapılırsa; baş ağrısı, kusma yada halsizlik gibi sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden kömürünüzü tamamen köz haline getirene kadar yakmalı ve kesinlikle kömürü yakmak için herhangi bir alkol, benzin veya benzeri madde kullanmamalısınız.

Nargilenin Hazırlanışı

Nargilenin Hazırlanışı

Gelelim nargilenin hazırlanışına. İçilecek tütün ya da tütünleri belirleyip, kömürümüzü de ocağa koyuyoruz. Birden fazla tütün karıştırılacak ise önce bu tütünlerden göz kararı birer tutam alarak (lülelin sonuna kadar dolmayacak şekilde) farklı bir kabın içinde karıştırarak harmanlıyoruz.

Daha sonra nargilenin alt yani cam olan kısmına eğer içeceğimiz tütünle bağdaştıracağımız bir içecek varsa onu (Kahveli tütüne nescafe, portakallı tütüne portakal suyu, çikolatalı tütüne süt vb.) koyuyoruz, eğer yoksa da su ile alt tarafı marpucun girdiği noktanın en alt seviyesine kadar suyla dolduruyoruz.

Közler bir yandan olmaya devam ederken; hazırladığımızı tütün karışımını lüleye yerleştirdikten sonra tütün ile közün arasında, tütünün yanmamasını sağlayacak hazır ya da kendimiz hazırladığımız bir alüminyum folyo parçasını lüleye sarıyoruz. Burada önemli nokta, alüminyum folyonun üstünde bulunan deliklerin, ne fazla ne az, eşit şekilde açılmış olması.

Hazırladığımız lüleyi nargilenin üst kısmına oturttuktan sonra marpucu da takarak közlerin tamamen hazır olmasını bekliyoruz. Közler tamamen hazır olduktan sonra da, dikkatli bir şekilde közlerden 2 ya da 3 parçasını lülenin üstüne koyup yaklaşık 45 saniye tütünün kendi kendine yanmasını bekliyoruz.

Unutmamanız gereken şeyler, tütünün çok çabuk yanmaması için arada nargileyi dinlendirmeniz, yaklaşık 15 dakikada bir közleri yenilemeniz ve alt taraf tamamen dumanla kaplandığında lüleyi sökerek alttan üflemektir.