Maupiti Adası kendisine rakip olabilecek dünya üzerindeki tüm turistik adalar kadar güzel ve tam anlamıyla bir doğa harikası. Leeward Adaları ve “Sosyete” Adaları’ndan oluşan Maupiti Adası hakkettiği şöhrete kavuşamasa da, onu bilen ve bir kere de olsa oraya giden herkes tarafından mutlaka ikinci ya da üçüncü kez ziyaret ediliyor.

Maupiti Adası Nerede

Maupiti Adası Nerede

Fransız Polinezyası’ndaki Leeward Adaları’mn batı çıkışında, engin okyanusun içinde yeşil bir leke gibi, yüksek bir volkanik ada olan Maupiti’yi görmelisiniz. 380 m yükseliğinde rakıma sahip olan Maupiti Adası’nın yüzölçümü 11 kilometrekaredir. Kocaman ancak fazla derin olmayan bir lagünü içine alan uzun motu (adacıkları) tarafından çevrilmiştir. Tekneyle adaya sadece bu noktadan giriş yapılabilir.

Maupiti Adası ve Bora Bora Adası

Maupiti ile 40 km doğusunda bulunan Bora Bora arasında çok sıkı bir kültürel bağ vardır, bazen ‘Bora Bora’nın küçük güzel kuzeni’ olarak da betimlenir. Eğer gerçekten tatil yörelerinden kurtulmak istiyorsanız burası tam size göredir.

Burada konaklama yerleri ve turistik turlar yoktur, yalnızca ailelerin oturduğu evlerin içinde kiralık birkaç sade konuk odası vardır. Yanınıza nakit para almayı unutmayın, çünkü banka açılmadıkça başka yerden para bulamazsınız (ve bankanın açılması ender bir olaydır).

Maupiti Adası'nda Hayat

Maupiti Adası’nda Hayat

Burada hayatın akışı çok yavaş ve huzurludur, yapılabilecek tek iş rahatlamak, rahatlamak ve sonra yine rahatlamaktır. Adanın çevresinde dolaşmak yalnızca iki saatinizi alır, manzara çok güzeldir (Hotu Paraoa Dağı adanın güney ucunda denize gömülür) ve muhteşem sarımtırak plajlar vardır (özellikle batı ucunda bulunan Tereia Plajı).

Maupiti Adası'nda Ne Yapılır

Maupiti Adası’nda Ne Yapılır

Ana yerleşim yerleri olan Farauru ve Vaiea doğu tarafındadır. Üç saatlik bir yürüyüşten sonra Teurafaatui Dağı’nın tepesine gelinir, ödül çok büyüktür, lagünden Bora Bora’ya kadar muhteşem bir manzara görülür, hatta havanın açık olduğu zamanlar Raiatea ve Tahaa da görülebilir.

Gerçek bir Güney Denizi adası cenneti olan Maupiti, özellikle balayı için Maldivler gibi ünlü adaları tercih edenler için gerçekten farklı ve ucuz bir seçenek. Ayrıca turizmin yozlaştıramadığı adada doğanın tüm güzelliklerine şahit olup, bunları doyasıya hissetmek de ücretsiz!