Kuzey Güney 2011 ve 2013 yılları arasında yayınlanan Türk drama dizisidir. Başro oyuncuları olarak Kıvanç Tatlıtuğ(Kuzey), Buğra Gülsoy(Güney) ve Öykü Karayel(Cemre)’in oynadığı dizinin oyuncu kadrosu oldukça geniş ve ünlü oyunculardan kuruludur.

Dizi de ayrıca Bade İşçil(Banu), Merve Boluğur(Zeynep), Zerrin Tekindor(Gülten), Rıza Kocaoğlu(Ali), Hazar Ergüçlü(Simay), Hale Soygazi(Ebru Sinaner) ve Serhat Teoman(Burak Çatalcalı) rol almıştır.

Kuzey Güney Dizi Oyuncuları

Kuzey Güney Dizisi Kısa Özeti

İstanbul Anadolu yakasında bir ekmek fırını sahibi ailenin iki çocuğundan biri olan Kuzey, ailenin tembel, haylaz ve kavgacı çocuğudur. Abisi Güney ise onun aksine derslerinde çok başarılı bir öğrencidir ve bunun yanında büyük bir holdingde staj yapmaktadır.

Annesi Handan her fırsatta kendilerinin kurtarıcısı olarak gördüğü Güney’i çok sevmekte ve kollamakta, Kuzey’i ise sürekli eleştirmektedir. Babaları Sami ise, işini yapmaya çalışan, sert ama aslında içinde sevgi ve şefkat olan bir babadır.

Bunların yanında Kuzey’in çocukluk arkadaşı, hatta abisinden yakın, kardeşi olarak gördüğü Ali vardır.
Bir gün mahalleye Cemre adında bir kız taşınır. Kuzey, Cemre’yi ilk gördüğü andan itibaren ona karşı bir şeyler hissetmeye başlar fakat bir türlü Cemre’ye açılamaz. Bir süre sonra, günün birinde cesaretini toplar ve Cemre’ye onu sevdiğini söylemek için evine gider.

Eve gittiğinde ise bahçede abisi Güney ile Cemre’yi öpüşürken görür ve dünyası başına yıkılır. Sinirden deliye dönen Kuzey eve gider. Evde babası ile de büyük bir tartışma yaşayan Kuzey, araba ile evden çıkıp bir meyhaneye gider.

Eve gelip durumu öğrenen Güney’de Kuzey’i almak için onun olduğu meyhaneye gider. Kuzey’e neler olduğunu soran Güney yanıt alamaz ve fakat Kuzey’i eve gitmeye ikna eder. Kuzey alkol aldığı için Güney arabayı kendi kullanmak ister ve yola çıkarlar.

Bir süre gittikten sonra araba içinde tartışmaya başlayan ikili, tartışmanın şiddetinden yolda olduklarını unutur ve Güney yola bakmıyor iken karşıdan karşıya geçmeye çalışan birine araba ile çarpar.
İkili kısa bir süre şok yaşadıktan sonra, arabadan inip çarptıkları kişinin yaşayıp yaşamadığını kontrol eder. Çarptıkları kişinin öldüğünü öğrenince de korkudan hemen kaçarlar.

Eve gidip olayları ailesine anlattıktan sonra, anne Handan, Güney’in hapse giremeyeceğini, onun üniversiteyi bitirmeye çalıştığını, parlak bir kariyeri olacağını ve böyle bir şey olamayacağını dile getirip suçu Kuzey’in üstüne almasını ima eder.

Herkesin sessizleştiği ortamda ne Güney ne de Sami, Handan’ın dediklerine karşı çıkar. Tüm olaylardan dolayı zaten Güney’e çok sinirli olan Kuzey’de karar verir. Polisler bir süre sonra eve geldiğinde polislere kazayı kendisinin yaptığını söyler. Bunun üstüne tutuklanarak ceza evine gönderilir.

Kuzey Güney Cezaevi

Kuzey Güney Ceza Evi Yılları

Ceza evinde 4 yıl yatan Kuzey için, hapishane günleri tam bir ızdırap olmuştur. Hapishanede sürekli kendisine bulaşan, onu para ile dövüşmeye zorlayan ve daha sonra bıçaklatıp ölene kadar çekeceği bir rahatsızlık yaşamasını sağlayan Ferhat adında bir düşman kazanmıştır.

Yıllar geçtikten sonra hapishaneden çıkan Kuzey, Ferhat’ı unutmaya çalışsa da o bir şekilde Kuzey’e ulaşmış zarar vermiş ve nefretini taze tutmuştur. Güney ile nişanlanan fakat daha sonra Güney’in çalıştığı holdingin sahibinin kızı Banu ile ilişki yaşaması üzerine ayrılan Cemre, aslında yıllardır içinde tuttuğu gerçeği fark etmeye başlamıştır. Oda Kuzey’e aşıktır.

Dizinin sonunda Kuzey ve Cemre evlenmiş, Güney ise delirip akıl hastanesine kapatılmıştır. Toplamda 80 bölüm süren dizi, büyük bir hayran kitlesi oluşturmuş ve insanları televizyon karşısına kitlemiştir.

Kuzey Güney Yurtdışı

Kuzey Güney Dizisi Hangi Ülkelerde Yayınlanıyor

Türkiye’nin dışında; Kazakistan, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Mısır, Suriye, Fas, Tunus, Lübnan, Katar, Irak, Hırvatistan, Bosna Hersek, Bulgaristan, Pakistan, İran, Şili ve Ukrayna gibi bir çok ülkede yayınlanan dizi, hala bazı ülkelerde yayınlanmaya devam etmektedir.