Ana vatanı İngiltere olan Kriket, daha sonraları sömürge savaşları ile devletlerine yayılmış bir spordur. Hindistan, Pakistan, Sri Lanka, Karayipler, Yeni Zelenda ve Avustralya’da oynansa da Dünya genelinde yaygın değildir.

Kriket Oyun Alanı

Kriket Oyun Alanı

Kriket 155 metreye 135 metre, oval bir alanın tam ortasında bulunan 20 metre boyunda ve 3 metre 66 santimetre genişliğinde çim bir sahada oynanır. Sahanın karşılıklı uçlarında 71 santimetre uzunluğunda kale görevi gören üçer tane çubuk bulunmaktadır. Bunlara Wicket adı verilir. Oyunda asıl amaç bu Wicket’ları devirmektir.

Kriket Oyun Kuralları

Kriket Oyun Kuralları

Kriket topunun çapı 22 santimetredir. Ağırlığı 155 gramdır. Kırmızı deri bir toptur. Topa vurmak için kullanılan sopanın boyu ise 96 santimetredir. Krikette takımlar 11’er kişiden oluşur. Oyun sırasında vuruş yapan takımın 2 oyuncusu, atış yapan takımın ise 11 oyuncusu da sahadadır. Kura atışı ile atıcı ve vurucu takım belirlenir. Vurucu takımın iki oyuncusu Wicketların önünde yerlerini alır. Atıcı elindeki topu, vurucunun arkasındaki Wicket’ı devirmek için gönderir.

Vurucu ise sopayla topa vurmaya çalışır. Atılan top Wicket’a çarparsa vurucu oyun dışı kalır. Başarılı bir vuruş gerçekleştiğinde her iki vurucu da karşı Wicketlara doğru koşmaya başlar. Karşı takım oyuncuları da topu yakalamaya çalışır. Vurucular, top yakalanmadan yer değiştirebilirlerse 1 Run puanı kazanırlar. Birden fazla gidiş geliş yapmak da mümkündür. Vurulan top, yere değmeden oyun alanı dışına çıkarsa 6, yere çarptıktan sonra çıkarsa 4 Run puanı vurucu takımın hanesine yazılır. Eğer top, atıcı takımın havada yakalaması ile sonuçlanırsa vurucu oyun dışı kalır. Atıcı takımın oyuncularından biri oyun alanı içinde yerden seken topu tuttuğunda kaleciye pas verir. Kaleci topu atarak Wicket’ı devirdiğinde vurucu oyun dışı kalır.

Kriket maçları, Innings adı verilen devrelere ayrılmıştır. Bir takımın 10 vurucusu oyun dışı kaldığında, 1 Innings tamamlanır ve takımlar rolleri değişirler. Bir maç en az 2 Innings’ten oluşur. En yüksek puanı alan takım oyunu kazanır. Bu oyunda hız ve taktik çok önemlidir.

Kriket Olimpiyatlarda

Kriket Olimpiyatlarda

İlk olarak 1930 Yaz Olimpiyatları’na dahil edilen kriket sporu, daha sonra düzenlenen bazı olimpiyatlarda kendine yer bulmaya devam etmiştir. Gelecekte sporun büyümesine bağlı olarak daha geniş kitlelere yayılması ve olimpiyatların tamamına dahil edilmesi ise öngörüler arasındadır.