Kaş yaparken Kıbrıs Kanyonu geçmeye ne dersiniz? Türkiye’nin en sıcak bölgelerinden biri olan Antalya’nın Kaş llçesi’ndeki Küçük Çakıl plajında güneşlenip serin sularında sakin sakin kulaç atmak güzel bir tatil rutini olabilir. Ama Kaş tatiline sadece bir günlüğüne biraz adrenalin katmak da hoş olabilir. Evet, Kaş’ın biraz kuzeyinde kar sularının aşındırdığı vadide bir kanyon geçmekten söz ediyorum.

Kanyon derken öyle dere sulan içinden ayaklarımızı sürüye sürüye gitmekten bahsetmiyorum. Kimi yerde geçilemeyecek hissini verecek kadar daralan ve yüksekliği 50 m’yi aşan kaya duvarlarından inmekten, delicesine akan bir suyun birbiri ardına sıralanan şelaleler yaptığı, şelalelerin de balkonlar yaparak düştüğü göletlere açılan bir kanyonu geçmekten söz ediyorum. Tabii ki bu alanda uzman ve güvenliği ön planda tutan bir doğa sporları acentası ile birlikte.

Kıbrıs Kanyonu’na Nasıl Gidilir

Kıbrıs Kanyonu'na Nasıl Gidilir

Kıbrıs Kanyonu’nun girişi Kaş-Elmalı yolu üzerindeki Sütleğen Köyü’nün 5 km kuzeydoğusunda. Kanyon girişinin Kaş’a uzaklığı 39 km. 13 km boyunca uzanan kanyon Kemerköy’de sonlnıyor. Kanyonun panoramik görüntüsü Kasaba-Kemerköy-Kuruova asfalt yolu ve Sütleğen-Akörü orman yolu ( güzergahlarından da izlenebiliyor.

Kıbrıs Kanyonu’nda Ne Yapılır

Kanyon geçişi yapacak gruplar sabah saatlerinde Kaş’tan otobüslerle Sütleğen Köyü yakınlarındaki Sinekçi Beli mevkine geliyor. Burada özel giysilerini giyen grup rehberlerden kanyonla ilgili bir brifing alıyor.

Yürüyüş yolunun başlangıcında Sinekçibeli ile Meryemlik mevki arasındaki tahta köprüden geçiliyor. Kanyon girişinde iple iniş ve tırmanış dersi veriliyor.

Ardından kanyon geçişi için için gerekli özel gereçler takılıyor ve kanyona doğru ilerleniyor. 13 km’lik etabın zorlu olan 4,5 km’lik bölümünde yer yer ipli inişler de yapılıyor. Geçiş yaklaşık 7-8 saat sürüyor. Gezi kapsamında eski bir Lykia kenti olan Nysa’nın kakıtıları da görülüyor.

Kanyonun içinde akan Kıbns Çayı aslında Demre Çayının batı kaynak kolunu oluşturan bir akarsu. Kıbrıs Çayı, Batı Torosların en yüksek zirvelerinden biri olan, Elmalı Ovası’nın güneyindeki Akdağ (3024 m) ile Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nın batısındaki Susuzdağ’ın (2741 m) eteklerinden eriyerek gelen kar sularınca 1380 m irtifadaki Sinekçibeli geçidi yakınlarında oluşuyor.

Kıbrıs Kanyonu'nda Ne Yapılır

Kıbrıs Kanyonu İklim ve Coğrafi Şekli

Batı Akdeniz’in en yüksek noktalarından gelen suyun sıcaklığı yaklaşık 10 derece. Dar ve derin bir vadi şeklinde uzanan Kıbrıs Kanyonu’nu kateden çay, Kasaba Ovası’nda Felenk Çayı adıyla Demre Çayı ile birleşiyor.

Dirgenler Boğazı üzerinden Akdeniz’e dökülen Demre Çayı’nın diğer kaynak kolunu ise Tokluca Çayı oluşturuyor. Yaz aylarında büyük ölçüde akımı azalan bu akarsular yağışlı dönemlerde bol su taşıyorlar.
Kanyon tipli bu vadi, yapısını kalkerlerin oluşturduğu yer kabuğu bölümünün yükselerek gerilmesi sonucu oluşan tektonik bir dislokasyon hattına yerleşmiş.

Dere yatağı iri elemanlı çakıl ve kumdan oluşuyor. Bölgede zengin bir doğal yaşam da var. Karakulak, vaşak, panter, ayı, sansar, porsuk ve dağ keçisi gibi canlıların yaşadığı bölgede 3000 hektarlık bir alan dağ keçisi koruma sahası olarak tahsis edilmiş durumda.

Toprak kertenkelesi ile nesli bölgesel düzeyde tehdit altında olan Karagözlü mavi kelebek de bu alanda yaşayan canlılar arasında.

Kanyon, nesli tükenen Anadolu kaplanının 1946 yılında en son görüldüğü söylenen mevkiyi de kapsıyor. Ardıç, çınar, sandal ve sedir ağaçlarıyla bezeli alanda Likya orkidesi gibi ülkemize endemik bitki türleri de bulunuyor.