Google Adwords Optimizasyonları ile dönüşümlerinizi nasıl arttırabilirsiniz?

Her işletmenin dijital sektöre girmesindeki amaç, pazarladığı ürün yada hizmetin satışını arttırmak, satış hacmini büyütmektir. Dünya’nın en büyük ve çok kullanılan arama motoru Google’ın Adwords platformu bu alanda en çok tercih edilen pazarlama alanıdır. Google Adwords’te ise işletmelerin en büyük amacı dönüşümleri yani satışları artırırken, bunun için ödediği reklam tutarını düşürebilmektir.

Dönüşümü sadece satılan ürün değil, hizmet satan firmalar için telefonla arama, form doldurma, yada mobil uygulamalarını beğenme olarak da düşünebiliriz. Peki bu dönüşümleri arttırırken aynı zamanda maliyet/dönüşüm, yani tek bir dönüşüm için ödediğiniz tutarı düşürmenin yolları nelerdir.

Kalite Puanlarınızı Yükseltin

Kalite Puanlarınızı Yükseltin

Kalite puanı, seçtiğiniz anahtar kelimeler için belirlenen ve bir çok bileşenden oluşan en önemli Google Adwords optimizasyonları arasındadır. Kalite puanları yüksek olursa, tıklama başı maliyetleriniz düşecek ve dönüşümler için daha az maliyet ödeyebileceksiniz.

Kalite puanlarını yükseltebilmeniz için, doğru kurgulanmış bir kampanya yapısı, ilgili anahtar kelimelerin bir araya toplanması, reklam metinlerinin anahtar kelimelere uyumlu yazılması, reklam açılış sayfasının reklamla ve anahtar kelimelerle ilgili olması ile tıklama başı maliyetinizin çok düşük olmamasına bağlıdır.

Negatif Anahtar Kelimeler

Negatif ve Çapraz Negatif Anahtar Kelime Google Adwords Optimizasyonları

Adwords arama ağı kampanyalarında en büyük sorunlardan biri ilgisiz aramalar ile reklamlarınızın tetiklenip, bütçenizin gereksiz harcanmasıdır. Bunun önüne geçebilmek için kampanya kurulumunda gerekli araçları kullanarak, anahtar kelimeniz ile ilgisiz arama sonuçlarını belirlemeniz ve bunları negatif anahtar kelime olarak belirlemeniz gerekmektedir. Ayrıca eğer reklam gruplarınız, birbirinde geçen anahtar kelimelerin bir kısmını kapsıyor ise, kapsanan kısım her arama sorgusunda tetiklenmemesi için çapraz negatif anahtar kelime eşlemesi yapmalısınız.

Görüntülü Reklam Ağı Negatif Yerleşim

Görüntülü Reklamlarda Negatif Yerleşim

Aynı arama ağı reklamlarında olduğu gibi, görüntülü reklam ağında da bütçeyi etkileyen en büyük sorunların başında, görsel reklamlarınızın sizinle alakasız sitelerde gözükmesidir. İşletmenizle alakası olmayan ve hedef kitlenizde bulunmayan (oyun, mp3, video) gibi sitelerin kampanya kurulumunda belirlenerek negatif olarak eklenmesi, maliyetlerinizi düşürecek ve daha ilgili yerlerde reklamlarınızın gözükmesiyle dönüşümleriniz artacaktır. Ayrıca çoğu mobil uygulamada, reklamlar insanların yanlışlıkla tıklaması üzerine kurgulanmıştır. Bu yüzden çok önemli web sitelerinin uygulamaları dışında tüm mobil uygulamaları da negatif olarak eklemeniz aynı etkiyi yaratacaktır.

Ürün Listeleme Reklamları

Ürün Listeleme Reklamlarında Tek Ürün Grubu Hedefi

Merchant Centre, yani ürün listeleme reklamları, e-ticaret sitelerinin en fazla dönüşüm aldığı ve bu yüzden en önemli reklam alanıdır. Hesap yöneticileri genellikle bu yapının kurulumunda tüm ürünleri kapsayan bir reklam grubu açarak reklamları bu şekilde yönetirler.

Oysa yapılması gereken, marka veya kategori bazında ürünleri sınıflandırıp bunları ayrı ayrı reklama çıkmaktır. Tek bir “tüm ürünler” reklam grubuyla, hangi kategorinin ya da hangi markanın ne kadar başarılı olduğunu ölçümleyemez ve başarısız olanları eleyemezsiniz. Fakat her bir marka veya kategoriye ayrı teklif verdiğiniz reklam grubu oluşturursanız, performansı ölçebilecek, doğru hamlelerle maliyetinizi düşürerek dönüşümlerinizi arttırabileceksiniz.

Açık Arttırma Bilgileri Raporu

 

Açık Arttırma Bilgileri Bölümünü Kullanma

Reklamınızın ilk 3 sırada olması, satışın diğer reklamlara göre %60-70 aralığında daha fazla olması anlamına gelmektedir. Aynı Seo’da olduğu gibi, önemli şey bu sıralamaya girdikten sonra doğru hamlelerle yerini koruyabilmektir. 

Açık Arttırma Bilgileri raporunda, sizin anahtar kelimelerinizde birebir rakibiniz olan firmalar ile sizin Google reklam sonuçlarında ki gösterim payınız, sayfanın üst kısmında kalma oranınız ve rakiplerle çakışma oranlarınız gösterilmektedir. Burada incelemeler yaparak eğer gösterim payındaki, ya da sayfanın üst kısmı konumundaki oranınız azalırsa, hemen müdahele etmeniz ve reklamlarınızın konumunu korumanız gerekmektedir.

Bu sayede daha fazla ilk 3 sırada gözükecek ve dönüşümlerinizi arttırabileceksiniz.