Arama Terimleri Optimizasyonu ile maliyetleri düşürmek mümkün müdür?

Google Adwords kullanan tüm ajansların, işletmelerin ve bireysel kullanıcıların sıkıntılı olduğu konulardan biri ve belki de en önemlisi anahtar kelimelerin tıklama başı maliyetlerinin (TBM-CPC) çok yüksek olmasıdır. Reklamlarda ilk sıralarda hatta en üstte olmanın ne kadar etkili olduğunu bilen reklam verenler, ilk sıraya çıkmak için ellerinden geleni yaparlar. Fakat bunun yanında da anahtar kelimeler için çok yüksek maliyetler ödemektedirler. Google Adwords kalite puanını etkileyen bileşenlerden biri tıklama başı maliyetlerdir. Bu aşamada reklam verenlere bir alternatif sunan teklifler bir yere kadar çözüm oluyor, fakat asıl soru nereye kadar ve hangi tutarla? Aynı anahtar kelime için 0,3 TL tıklama başı maliyet verme şansımız varken neden 0,5 TL tıklama başı maliyet verelim ki!

Peki bu noktada neler yapılabilir. Aslında bunu aşmanın bir çok formülü var fakat biz size Arama Terimleri Optimizasyonu’ndan bahsedeceğiz.

Arama Terimleri Optimizasyonu

Arama Terimleri Optimizasyonu ile Maliyeti Düşürme

 Arama Terimleri Google Adwords Arama Ağı reklamlarında, reklam gruplarının içinde, Anahtar Kelimeler ve Negatif Anahtar Kelimeler bölümünün yanında bulunan bir alan. Kullanıcıların yaptığı hangi aramalar ile sizin anahtar kelimelerinizin tetiklenip gösterildiğini açıklayan bir bölüm. Arama Terimleri bölümünün içinde kullanıcıların ne gibi aramalar yaptığı, bu aramalardan kaç gösterim ve kaç tıklama aldığınızı ve bu aramalara ödediğiniz maliyeti görürsünüz.

Burada yapmanız gereken ilk şey; ilgisiz ve sizin ürün ya da hizmetinizle bağdaşmayan aramaları negatif anahtar kelime olarak ekleyerek, aynı aramada bir daha reklamlarınızın gösterilip boşuna bütçe harcanmasının önüne geçmektir. Bir sonraki adımda ise; anahtar kelime olarak belirlemediğiniz, çok fazla gösterim ve tıklama alan aramalar olduğunu görürseniz ve bu anahtar kelimeler sizin ürün ya da hizmetinizle doğrudan ilgiliyse, bu aramaları anahtar kelime olarak eklemenizdir.

İnsanların aynı ürün ve hizmetleri arama trendleri değişebilmektedir. Değişen trendleri ve yeni arama hacimlerini anlayabilmeniz ve bunları kullanabilmenizin en iyi yolu Arama Terimleri optimizasyonu yapmaktır. Sonuç olarak kısa bir süre içinde tıklama başı maliyetleriniz azalacak, daha etkili ve daha doğru anahtar kelimelerle reklamlarınız çıktığı için dönüşümleriniz de doğru orantılı olarak artacaktır.