Futbolun salonda oynanan haline Futsal denir diyebiliriz. Günümüzdeki bir çok yıldızın Futsal geçmişi vardır. Özellikle Brezilyalı futbolcuların çoğunun futsal geçmişi bulunmaktadır. Örneğin; Ronaldinho, Neymar ve Türkiye’den de yakından tanıdığımız Galatasaray’lı Felipe ve Fenerbahçe’li Alex De Souza gibi yetenekler futsalda da hünerlerini göstermişlerdir.

Futsal Oyun Kuralları

Futsal Oyun Kuralları

Futsal, 5’er kişiden iki takım arasında uzunluğu 42 m, genişliği 25 m olan dikdörtgen bir parke sahada oynanır. Sahanın ortasında 3 m çapında bir yuvarlak  ve her iki kalenin önünde de ceza alanı bulunmaktadır.

Kale çizgisinden 6 m uzaklıkta penaltı noktası, 10 m uzaklıkta ise ikinci penaltı noktası bulunmaktadır. Oyunda kullanılan topun çapı 64 cm, ağırlığı ise 440 gr’dır. Hakemin kura atışı ile maça başlayacak taraf belirlenir. Oyun, orta yuvarlaktan verilen pasla başlar. Oyunda amaç, oyuncuların ellerini ve kollarını kullanmadan topu rakip takımın kalesine sokmaya çalışmaktır.

Topun tamamının kale direkleri arasındaki çizgiyi geçmesine gol adı verilir. Aynı futboldaki gibi değil mi? Her golden sonra oyun tekrar orta yuvarlaktan başlar. Oyun sırasında bir oyuncu, kasıtlı olarak birini düşürür veya eliyle topu ellerse hareketin yapıldığı yerden, rakip takıma serbest vuruş hakkı verilir. Eğer bu hareketlerden biri karşı takımın rakip ceza sahası içerisinde olursa penaltı olur.

Futsal Oyun Süresi

Futsal Oyun Süresi

Futsal maçları, 20’şer dakikalık ikişer devreden oluşur. Takımların 1 devre içinde 1 dakikalık mola kullanma hakkı vardır. Birinci devrenin sonunda 15 dakikalık mola verilir. Kaleler değiştikten sonra takımlar tekrar ilk devrede başlamayan takım orta noktadan başlar. Her iki devrede takımların yaptığı ilk 5 faul kaydedilir. 5 faulden sonra faul yapılan takım serbest atış kullanmaya başlar. 6. ve sonrası için verilen serbest vuruşlarda rakip takım baraj kuramaz.

Atışı yapacak oyuncu da gol amaçlı vuruş yapmalı, pas vermemelidir. Eğer bir oyuncu, bahsi geçen faulleri rakip sahada veya kendi yarı sahasının orta alan çizgisi ve ikinci penaltı noktası çizgisi arasında yaparsa atış ikinci penaltı noktasından kullanılır.

Kendi kale alanı içerisinde yaparsa da yakın noktadan penaltı atış yapılır. İki devre sonunda en fazla gol kaydeden takım mücadeleden galip ayrılır. Skorda eşitlik olduğunda ise yine aynı futboldaki gibi maç berabere biter. Düzenlenen turnuvanın kurallarına göre, beraberlik halinde karşılaşma uzatmalara gidebilir veya penaltı atışlarına kalabilir.