İskambil oyunları, küçük büyük demeden her insanın hayatında bir dönem oynadığı, kahvehane ve kıraathanelerin bir numaralı aktivitesi, üniversite hayatınında vazgeçilmezidir.

Bazen sadece eğlenme amaçlı, bazen iddia amaçlı oynanan iskambil oyunları arasında da, en çok sevilen en çok tercih edilen bazı oyunlar bulunmakta. Yazımızda size en eğlenceli olduğunu düşündüğümüz iskambil oyunlarını tanıtacağız.

1- Rıfkı – King İskambil Oyunu

Rıfkı ya da diğer adıyla King olarak bilinen ve 4 kişi ile oynanan oyun, türlü iskambil oyunlarının bir araya getirilmiş halidir denebilir. Oyuncuların iskambil kağıtlarıyla ilgili türlü cezalar yediği bu oyunda asıl amaç, oyun bittiğinde eksi puanlarda kalmamaktır. Bu yüzden çoğunlukla tek bir galibin olmadığı oyunda, ekside kalan oyuncular oyunu kaybetmiş sayılır. Oyunun cezaları arasında, kupa almaz, kız almaz, erkek almaz, son iki, el almaz ve oyuna ismini veren rıfkı bulunur. Bunun yanında oyuncular artı puan toplayabilmek koz söyleyebilir.

Toplamda herkesin 3 er kez ceza 2 şer kez koz belirlediği oyun sonunda her el yenilen cezalar ve kozlardan alınan artı puanlar toplanarak sonuç belirlenir.

Rıfkı - King

2- Açık Batak İskambil Oyunu

Normal batak oyunundan farklı olarak en az 4 kişi ile oynanması gereken, eşli olarak oynanan ve kozu söyleyen oyuncunun eşinin elini yere açık olarak indirdiği oyundur. Oyunda amaç baştan belirlenen bir puana (51,61,75 vb.) en erken ulaşabilmektir. Elini yere indiren oyuncu herhangi bir müdahalede bulunmaz ve kozu söyleyen ortak iki eli birden yönetir. Oyunda eli görerek oynamak bir artı olarak kabul edilse de, burada önemli olan kağıtların ne şekilde döneceğini tahmin ederek en az hatayla eli bitirmektir. Koza en az 7 (el size kaldıysa) ile başlanan oyunda, eğer koz size kalmıyorsa en az 8 demek zorundasınız.

Açık Batak

3- Maça Kızı İskambil Oyunu

Diğer bir zevkli iskambil oyunu ise maça kızıdır. Maça kızında amaç, koz olan kupa kağıdını ve oyuna ismini veren “maça kızı”nı almamaktır. Oyunda yine türlü cezalar belirlenmiştir. Bu cezalar; Maça Kızı 15 puan, Kupa As 5 puan, Kupa Papaz 3 puan ve diğer tüm kupalar 1 puan olarak belirlenmiştir. Oyunda diğer bir kural ise, bir oyuncu bütün el boyunca tüm kupaları ve maça kızını alırsa, bu oyuncuya ceza yemez. Böylece diğer tüm oyunculara 35 puan ceza yazılır. Bu terime Maça Kızı oyununda kafa atmak denir.

Ayrıca eğer bir oyuncu oynanan elin başında “el almaz” dedikten sonra oyun içinde herhangi bir kupa ya da maça kızını alırsa o oyuncu 35 puan ceza yemek zorundadır. Maça kızı oyununda oyunun başında kupa oynamak yasaktır. Fakat eğer bir oyuncu elinde Kupa As var ise kupayla oyuna başlayabilir. Bunun dışında elinizde yerde bulunan kağıttan kalmadığı durumlarda, önce maça kızı daha sonra sırasıyla kupanın en büyüğünden en küçüğüne doğru atarak ilerlemelisiniz.

Oyunda, toplamda 180 puan cezaya ulaşan oyuncu olduğunda oyun bitmiş sayılır.

Maça Kızı