4 Ekim 1989 Austin, Texas doğumlu Dakota Johnson Amerika Birleşik Devlet’li model ve aktristir. Tam adı Dakota Mayi Johnson olan oyuncunun annesi ünlü bir oyuncu olan Melanie Griffith’tir. Babası yine ünlü bir oyuncu olan Don Johnson’dır. Büyük annesi ise yine eski ünlü bir oyuncu olan Tippi Hedren’dir.

Yıldız oyuncu çocukluk ve gençliğinde dans ile ilgilendi. İlk kez kamera karşısına 1999 yılında annesinin de rol aldığı Crayz in Alabama ile çıktı. Okul ile iş hayatın beraber sürdüren oyuncu 2006 yılında ünlü oyuncuların kız çocuklarına verilen Miss Golden Globe ödülünü kazandı. Daha sonra 2009 yılında da dünya çapında bilinen Mango firmasının reklam yüzü oldu.

Dakota Johnson Hangi Filmlerde Rol Aldı

Dakota Johnson Hangi Filmlerde Rol Aldı

Dakota Johnson kariyerine 2010 yılında The Social Network isimli Facebook sosyal ağının kuruluş hikayesini anlatan film ile devam etti. Filmde Sean Parker (Justin Timberlake)’in bir gecelik kaçamak yaptığı bir kızı oynayan oyuncu bu film sonrasında kariyer basamaklarını hızla tırmandı.

Güzel oyuncu kariyerinin en üst noktasını ise baş rolünü oynadığı ve tüm dünyada yankı uyandıran roman uyarlaması Grinin Elli Tonu filmi ile yakaladı. Bir dalda Oscar’a aday gösterilen fakat kazanamayan film, gişe de beklediğinden büyük bir başarı elde edince devam filmi Karanlığın Elli Tonu çekilmeye başlandı.

Dakota Johnson’ın rol aldığı diğer filmler arasında; Sevimsiz, For Ellen, Goats, Liseli Polisler, Uzatmalı Nişanlım, Date and Switch, Hız Tutkusu, Closed Set, Anarşi, In a Relationship, Cloe and Theo, Vale, Kara Düzen, Sen Benimsin ve Bekar Yaşam Klavuzu.

Dakota Johnson Televizyon Kariyeri

Dakota Johnson Televizyon Kariyeri

Televizyon kariyerine 2012 yılında başlayan Dokata Johnson, 2012-2013 yılları arasında yayınlanan ve Kate Fox karakterini oynadığı Ben and Kate adlı dizide 16 bölüm rol almıştır. Ayrıca yine 2013 yılında The Office adlı dizide Dakota karakteri ile bir bölüm izleyici karşısına çıkmıştır.

2016 yılında ise Saturday Night Live adlı televizyon programında Dakota Johnson/Alabama Shakes adlı bölümde sunuculuk görevini üstlenmiştir.

Dakota Johnson Hangi Ödülleri Kazandı

Dakota Johnson Hangi Ödülleri Kazandı

Başarılı oyuncu ilk ödüllerini 2010 yılında The Social Network filmi ile kazandı. Bu ödüller; “Yılın Kadrosu – Hollywood Film Ödülleri, En İyi Oyuncu Kadrosu – Phoenix Film Eleştirmenleri Topluluğu Ödülleri ve Oyuncu Kadrosu Ödülü – Palm Springs Uluslararası Film Festivali” dir.

Güzel yıldız daha sonra “Elle Hollywood Kadınları – Calvin Klein Spotlight Ödülü” ile birlikte “Favori Dramatik Film Aktrisi – People’s Choice Ödülleri” ni kazandı.