Begoniaceae familyasından olan Begonya Çiçeği, farklı renklerde açan, hoş görüntüsü ve kokusu ile herkesin çok beğendiği bir çiçek türüdür.

Begonya Çiçeği’ni başlıca üç grup altında toplamak ve gruplar oluşturulan önemli türleri şu şekilde sıralandırmak gerekmektedir.

Begonya Çiçeği Türleri

Begonia Luxurians

Lif-Köklü Begonya Çiçeği

B. coccinea, B. compacta, B. Corallina ‘Lucerna’, B. luxurians, B. maculata, B. metallica, B. scharffii, B. schmidtiana, B. semperflorens-cultorum.

Begonia Deliciosa

Rizomlu (Yaprak) Begonya Çiçeği

B. boweri, B. deliciosa, B. ‘Feastii’, B. glaucophylia, B. masoniana, B. rex-cultorum.

Begonia Sutherlandii

Yumrulu Begonya Çiçeği

B. cheimantha, B. dregei, B. gracilis, B. grandis, B. hiemalis, B. sutherlandii, B. tuberhybrida.

Begonya Çiçeği Özellikleri

Sıcaklık İsteği

En iyi gelişmeyi 15-21 dereceler arasında gösterirler. Kışları ise 10-13 derece arası sıcaklıkta muhafaza edilmelidir.

Nem İsteği

Çiçek ve Yumru Begonya için %60-70 orantılı nem yeterli olacaktır. Yaprak Begonya için ise daha yüksek yani yaklaşık %75-80’e yakın orantılı nem yeterli olacaktır.

Işık İsteği

Begonya Çiçeği yarı gölgeden güneşliye değin değişik ortamlarda zarar görmeden yetiştirilebilirler. Anca Yaprak Begonya, yalnız yarı gölge veya gölge ortamı isterler. Bunun içinde ona göre bir ortam sağlanması gerekmektedir.

Saksı Toprağı

Hacim olarak 2 kısım orman toprağı, 1 kısım torf, 1 kısım yanmış ağır gübresi ve 1 kısım kumun karışımından oluşan bir toprak Begonya için istenilen karışımdır.

Begonya Çiçeği Özellikleri

Üretimi

Çiçek Begonyaların üretimi Şubat-Mart aylarında tohum aracılığı ile yapılır. Katmerli çeşitler daha çok çelik ile üretilen çeşitlerdir. Yaprak Begonya üretimi ise, Mayıs-Haziran aylarında yaprak çelikleri ile yapılır.

Bu Begonya Çiçekleri ayırma yoluyla da çoğaltılabilirler. Yumru Begonya Çiçeği üretimi ise Ocak-Şubat aylarında tohum ile yapılır. Ayrıca yaşlı yumruların bölünmesi ile de üretilebilirler.

Saksı Değiştirme

Çiçek ve Yumru Begonyalar her yıl, Yaprak Begonyalarda ise 2-3 yılda bir Mart-Nisan aylarında saksı değiştirme uygulanmalıdır.

Gübreleme

Mayıs-Eylük ayları arasında 2 haftada bir kez 2 gram kompoze gübre (çiçek tomurcukları oluşmaya başlayınca potasyumca zengin gübre) 1 litre suda eritilerek verilmelidir.

Sulama

Yazın bol su verilmeli ve bitkinin yapraklarına su püskürtülmelidir. Yumru Begonya sonbahardan başlayarak hiç su verilmeyerek yumrular kuru muhafaza edilmelidir.

Budama

Kuruyan, çürüyen yaprak ve çiçekler (sapları ile birlikte) kesilip alınır. Genç Çiçek Begonyalarda dallanmayı teşvik etmek için uç alma yapılır.

Önemli Hastalık ve Zararlılar

Önemli hastalıkları Virüs, Bakteriyel Yaprak Lekesi, Kök Çürüklüğü, Solgunluk, Küllenme ve Kurşuni Küf’tür. Zararlıları ise; Nematodlar, Kırmızı Örümcekler, Thrips’ler, Yaprak Bitleri ve Unlu Bitler’dir.

Nematodlar