Bay Adaları, Honduras’a bağlı 15 adadan oluşan, 65 bin nüfuslu adalardır. 250 km2 büyüklüğünde ki bu muhteşem adalar topluluğu, Türkiye’de çok fazla bilinmese de plajları, denizleri ve dalış imkanları ile Dünya’da fazlaca adından söz ettirmekte.

En çok insanın yaşadığı ada olan Roatán’da yaklaşık 41 bin kişi yaşamaktadır. Buda Bay Adaları toplam nüfusunun yarısından fazlasına eşittir. Merkezinin Coxen Hole adı ile anıldığı ada turistlerin en çok tercih ettiği adaların başında gelmektedir. Ekonomilerinin büyük bir kısmını balıkçılıktan kazanan halk, geçimini bu sayede sürdürür.

Bay Adaları Nasıl Bulundu

Columbus

Columbus, Bay Adaları’m 1502’de, dördüncü seferi sırasında buldu. Bu tarihten 1643’e kadar İngilizlerin kontrolünde olan adalar, 1860’da Honduras’a teslim edildi. Adaların en büyük üçünde -Utila, Roatan ve Guanaja- İngilizce kullanılır, ama bütün adalarda geçen dil, tüplü dalıştır.

Büyük Set Resifi’nden sonra dünyadaki en büyük resif sistemini oluşturan Bonacca Sırtı’nın üzerindedirler. Dahası, Cayman Çukuru da adaları çevreleyerek bazıları sahilden 100 metre uzakta olan derin yarıklar oluşturur. Roatan’ın 62 km uzunluğundaki 50 adet büyük dalış bölgesinden biri olan “Spooky Channel” da görmeye değerdir.

Sahildeki bir limandan, bir katedral kadar büyük mercan oluşumlarına doğru ilerler, bu mercan duvarlarının başınızın üzerinde uzun bir kanal oluşturduğunu görür ve diğer tarafa çıkarsınız. Maceracılar geceleri buraya dönüp yüzerler.

Bay Adaları’nda Ne Yapılır

Utila adaların en küçük ve düzüdür. Çocukların yüzmeyi öğrenmesi için çok uygundur. Adaların en büyüğü olan Roatan’da yemyeşil ağaçlarla kaplı bir dağ sırtı vardır. En gelişmiş yerleşim merkezleri ve plajlar da buradadır.

Guanaja’nın dağları daha da yüksektir ve Karayip çam ağaçlarıyla kaplıdır. Adada yol yoktur ve gelişimi, halkın çoğunu pek ilgilendirmeyen süper lüks tatil beldelerine göre uygulanmış gibidir. Ana adanın yanı başındaki küçük, kalabalık bir ada olan ve “Karayipler ın Venedik’i” olarak bilinen Bonacca, renkli kanolar ve teknelerle dolu küçük kanallarla örülmüştür.

Guanaja’nın ormanlarına, nehirlerine ve tertemiz  sahillerine daha yakın bir yerde kalmak daha pahalıdır fakat Bonacca’da  tıpkı Roatan ve Utila’da olduğu gibi sırt çantalı gezginler ve milyarderler eşit koşullarda barınır.

Bay Adaları'nda Ne Yapılır