Babadağ ile Ölüdeniz bölgeleri, gerek fiziksel konumu ve sağladıkları ile yamaç paraşütü denemeye en yatkın sayılı noktalardan bir tanesi olarak lanse ediliyor. Focus dergisinin 2005 yılında Ölüdeniz beldesinden “insanlara kanat dağıtma fabrikası” cümlesi ile söz etmişti. Pekte yanıldığını söyleyemeyiz.

Babadağ Neresi

Ölüdeniz koyuna dik konumda bulunan Babadağ, bu sebepten senede binlerce insanın Belcekız kumsalına atlayış gerçekleştirdiği, dünyaca ünlü bir yamaç paraşütü merkezi. Üstelik Forbes burada yamaç paraşütü yapmayı “Ölmeden Önce Yapılması Gereken 10 Şey” listesinde göstermişti.

Babadağ Neresi

Babadağ Forbes Dergisinde Konu

Forbes Dergisi’nde John Tiemey adıyla yayınlanan içerikte, bir milli park bölgesi olan Babadağ bölgesinin “yerçekimine meydan okumaya uygun bir cennet olduğundan bahsediyordu.
Tarihi 1980’lere uzanan yamaç paraşütü, manevra kabiliyetiyle yüksek bir tepeden paraşüt yardımı ile koşma hissi vererek düşüşü ve süzülerek karaya ayak basma eylemlerine dayanıyor.

Fakat eğer bu konuda bilgili ve hava şartları da elverişli ise, termik akımlar sayesinde daha fazla yükseğe çıkabilme şansınız var. Bu sayede herhangi bir itici güce ihtiyaç duymadan çok uzun süre gökte süzülmenin, upuzun yollar katetmenin keyfini alabiliyorsunuz.

Bu hava şartlarını kendi lehlerine kullanabilen usta yamaç paraşütçüleri, 4000 m yüksekliğe erişip yere inmeden saatlerce havada kalabiliyorlar.

Bu spor yalnız tek başınıza yaptığınız atlayışlara dayanmıyor, tandem atlayışı adı verilen ve birden fazla kişinin aynı anda katıldığı atlayışlar da olabiliyor. Babadağ’da hava şartlarına uygun üç adet yamaç paraşütü pisti bulunmakta. Bunlara Ovacık Köyü yakınlarından yaklaşık yarım saatlik bir sürede varılabiliyor.

İlk pistte rüzgar istenilen ölçüde değil ise, ikinci ve daha yüksek olan piste geçiliyor. Yamaç paraşütünde kullanılan paraşütün, kaldırma kuvveti iki insan için yaklaşık 220 kg.

Babadağa Nasıl Gidilir

Babadağı’ndan Atlayan Ünlüler

Vanessa Willams

Babadağ’ın en yüksek noktalarından Belcekız kumsalına atlayış yapmış çok sayıda ünlü isim bulunmakta. Amerika’nın bir zamanlar ki güzellik kraliçesi Vanessa Williams, Queen grubunun davulcusu Roger Taylor, Bob Geldof, Sinan Çetin, Mustafa Sandal, Kenan îmirzalioğlu ünlü isimlerden bazıları. Skysports, Aventura, Easy Riders, Focus Turizm ve Extreme Tandem ise bu büyülü bölgede size atlayış yapma imkanı veren turizm firmaları.

Babadağ’a Ne Zaman Gidilir

Yamaç paraşütü için en ideal aralık Nisan- Haziran ve Eylül-Ekim ayları. Babadağ’da Milenyum’dan beri her sene Ekim’de dünyanın en prestijli hava sporlarının başında gelen Uluslararası Ölüdeniz Hava Oyunları’nı da bünyesinde barındırıyor.

Babadağ bölgesini bu sporu yapma bakımından değerli kılan fazlasıyla neden bulunmakta. Atlayışı yaptıktan sonra karşılaştığınız manzara ve görebildiğiniz güzellikler en anlamlıları. Ayrıca inanılmaz bir görüntüye sahip lagünün çevresindeki, doğal sit alanı, tabiat parkı ve özel çevre koruma bölgesi gibi statüleri olan bölgelerin doğallığı bakımından muhteşemliği gözükmekte.