Yıllardan beridir hep duyduğumuz, ama aslında tam olarak anlamını bilmediğimiz artık yıl nedir hiç düşündünüz mü?

İnsanlar yaşamları boyunca bazı şeyleri duyar ama ne olduğunu tam olarak bilmeden yaşar. Belki ilgilenmediği için, belki denk gelmediği için bilinmez. Bu belirsizlik yıllarca sürüp gider. Bazen diyaloglar içinde bu tanımlar kullanılır fakat insanlar bilmediği bu tanımları biliyor gibi davranır.

Zaman içinde unuttuğumuz, hiç ummadık yerlerde karşımıza çıkan bu tanımlardan olan artık yıl, tam da bu kategoriye uyacak nitelikte aslında.

Artık Yıl Nedir

Peki Nedir Bu Artık Yıl?

Miladi Takvim özelinde, normal bir yıldan yani 365 gün olan yıldan bir fazla sayıda gün içeren yıl olarak bilinir. Toplamda 366 gün eden yıl, bu fazla günü, normalde 28 gün süren Şubat Ayı’nın bir fazla gün sürüp 29 çekmesi ile kazanır.

Jülyen Takvimi

Artık Yıl Uygulaması Neden Yapıldı ve İlk Ne Zaman Geçilmiştir?

Artık yıl uygulaması, Dünya’nın Güneş etrafında dönüş zamanının, Güneş’in iki meridyenden geçiş zamanı ile ortalamasının birbirini tam olarak tutmamasıdır. Dünya’nın Güneş çevresinde dönmesi tam olarak 365,242 gün iken, bunun yuvarlanıp 365 gün olarak sayılmasıdır.

Artık Yıl uygulamasına, ilk olarak MS 46 yılında geçildiği söylenmektedir. Jülyen Takvimi’nin uygulandığı bu dönemde başlatılan artık yıl uygulaması, bu tarihten itibaren devam etmektedir. Günümüzde de bu uygulama hala sürmektedir.

Artık Yıl Nasıl Belirlenir

Artık Yıl Nasıl Belirlenir?

Belirlemenin birden fazla yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler aslında aynı sonucu vermektedir fakat yinede bu yöntemler bilinmektedir.

En Çok Bilinen Belirleme Yöntemi

Bu yöntem en bilinen ve en basit belirleme yöntemidir. Dört ve dört rakamının katları olan yıllar olarak kabul edilmektedir. Örnek vermek gerekirse; 2000-2004-2008-2012-2016-220 gibi.

Diğer Belirleme Yöntemleri

Diğer yöntemlerden biri de; yüz sayısının katı olan yılların, 400 sayısına kalansız bölünen örnekleri artık yıl olarak belirlenmektedir. Örneğin; 2000 gibi.

Artık Yıl Uygulaması Hep Sürecek Mi?

Bu uygulamanın hala devam ettiğini yazımızın başında zaten belirtmiştik. Astronomik yıl tanımı ve takvimler baz alındığı zaman, aksi kanıtlanmadı taktirde bu uygulamanın devam edeceğini söyleyebiliriz.

2020

En Yakın Artık Yıl Ne Zaman?

Bu yılların 4 senede bir gerçekleştiğini ve 4 ve 4’ün katı olan yıllar olduğunu biliyoruz. En yakın olanı aslında şuan içinde bulunduğumuz 2016 yılıydı fakat bu yılı geride bırakıyoruz. Bu yüzden en yakın artık yıl 2020 senesinde gerçekleşecek ve Şubat Ayı 29 gün çekecektir.

Artık Yıl Uygulamasının Zararları

Elbette bir kısım insan bu uygulamadan zarar gördüğünü düşünmektedir. Örneğin 29 Şubat’ta doğan bir insan doğum gününü 4 yılda bir kutlayabilir, ya da evlilik yıl dönümünü bu tarihe almış bir çift, evlilik yıl dönümlerini sadece 4 yılda bir kez kutlayabilir.

Artık Yılda Doğan Ünlü İsimler

Nejat İşler

Bu yıllarda bulunan ve dört yılda bir denk geldiğimiz 29 Şubat tarihinde dünyaya gelen ünlü Türk isimler arasında en bilindiği sinema sanatçısı ve şu dönemler Bodrum’da yaşamını sürdüren Nejat İşler bulunmaktadır. Nejat İşler’in doğum günlerini kutlamama sebebinin bu olduğu söylenmektedir. Diğer bir ünlü isim ise, İsviçre doğumlu Türk asıllı futbolcu Çağdaş Atan’dır.

Dünyaca isimler arasında da, ses sanatçısı Cheb Kaled, sinema sanatçıları Jessie Usher ve Joss Ackland ile ünlü ressamlardan Balthus bulunmaktadır.

Bununla beraber, bu tarihlerde doğan isimler doğum tarihlerini genelde 28 Şubat olarak değiştirirler. Ayrıca insanların bu tarihlerde herhangi bir organizasyon etkinlik yapmak istememesi, devletlerin bu tarihlerde önemli olaylar (sınav, seçim vb.) gerçekleştirmemesi de bu tarihin aslında pekte sevilmediğini kanıtlar cinsten.