Klasik futboldan oldukça farklı ve dünyada milyonlarca meraklısı bulunan Amerikan Futbolu, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da bu ismiyle bilinir. Diğer bazı ülkelerde de önem verilen spor korumalı futbol olarak bilinmektedir. Genel hatlarıyla nasıldır, gelin beraber inceleyelim.

Amerikan Futbolu Oyun Alanı

Amerikan Futbolu Oyun Alanı

Amerikan Futbolu sahası 120 yard uzunluğunda, 53 yard genişliğindedir. Sahanın her iki ucundaki 10’ar yardlık kısımlar gol bölgesi olarak adlandırılır. Amerikan Futbolu topunun uzunluğu 28 cm, Göbek kısmının çevresi 56 cm’dir. Ağırlığı 400-425 gr. arasındadır. Oyun 35 yard çizgisi üzerinden ayakla yapılan vuruşla başlar. Rakip takımın bir oyuncusu topu tutar. Topu oyunda tutan oyuncu düşürüldüğünde veya yerinde sabit kaldığında atak takımının oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur.

Amerikan Futbolu Oyun Kuralları

Amerikan Futbolu Oyun Kuralları

Oyunun bu aşamadan sonraki tüm başlangıçları Snap ile yapılır. Snap’te atak takımının orta oyuncusu, topu bacaklarının arasından oyun kurucuya yollar. Atak takımı için koşu oyunu veya uzun pas olmak üzere iki ilerleme şekli vardır. Koşu oyununda, oyun kurucu topu koşu oyuncularına elden verir. Koşucu, rakip tarafından düşürülene denk ilerler. Uzun pasta ise oyun kurucu, takım arkadaşlarının arkasında kalır ve uygun zamanda pas atarak tutucuyu topla buluşturmaya çalışır.

Rakip takımın son çizgisi topla beraber geçildiğinde Touch Down yapılmış olur. Değeri 6 puandır. Touch Down yapan takıma bir sayı kazanma hakkı daha verilir. Eğer takım, bu hakkını rakip takımın son çizgisini tekrar geçmek için kullanır ve başarırsa 2 puan daha kazanır ya da başarı oranı daha yüksek olan, topa ayakla vurarak rakip kaleye göndermeyi tercih edebilir. Bu atışın değeri de 1 puandır. Atak yapan takımın her 10 yardı geçmek için 4 hakkı vardır. Atak takımı ilerlemeyi başaramazsa takımlar rolleri değişirler.

Topu ayakla sürmek kural ihlalidir, oynama hakkı karşı takıma geçer. Atak takımı puan almak için Touch Down yerine saha golü yapmayı da seçebilir. Saha golü, top elde koşarken ayakla karşı takımın kalesinden geçirerek kazanılır. Değeri 3 puandır. Oyun 15’er dakikalık 4 çeyrek devrede oynanır. Oyun sonunda en fazla sayı yapan takım kazanır. Dayanıklılık, sürat ve azim gerektiren Amerikan Futbolu, zor ama bir o kadar da eğlenceli bir spordur.