Adwords, Google’ın kullanıcılara web sitelerini, ürünlerini ya da hizmetlerini arama motoru sonuçlarında tanıtabilmeleri için oluşturduğu bir reklam platformudur. Aynı SEO gibi benzer optimizasyon çalışmalarının ve düzenlemelerin yapılması gereken Adwords’te arama ağı reklamlarınızı üst sıralara çıkararak ya da görüntülü ve video reklamlarınızın görünürlüğünü arttırarak marka bilinirliğinizi arttırırken bir yandan da ürün ve hizmetlerinizi satışa dönüştürebilirsiniz.

Adwords reklamlarında; lokasyon, kullanıcı dili, kullanıcı cihazı, işletim sistemi ile birlikte gün ve zaman bazlı reklam kurguları oluşturabilirsiniz.

Adwords Hangi Reklam Türlerini İçeriyor

Adwords Hangi Reklam Türlerini İçeriyor?

Google Adwords reklam türleri; Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklam Ağı, Video Reklamlar ve Evrensel Uygulama Reklamları olarak 4 ana grupta toplanabilir.

Adwords Arama Ağı Reklamları

Search reklamları ya da metin reklamları olarak da bilinen Arama Ağı Reklamları, Google arama sonuçlarında, ürün veya hizmetlerinizin metin olarak çıktığı ve yanında yeşil renk ile (eski hali sarı) reklam yazan sonuçların tümüdür.

Adwords Arama Ağı Reklamları

Bu seneye kadar, sayfanın üst kısmında üç adet ve sayfanın alt kısmında üç adet şeklinde gözüken reklamlar, bu sene Google’ın aldığı yeni karar ile sayfanın üst kısmında dört sayfanın alt kısmında üç reklam olarak güncellendi.

Belirlenen anahtar kelimelere ve bu anahtar kelimelerin arama sorgusunda geçirilmesiyle tetiklenen reklam mantığına dayanan Arama Ağı Reklamları, kullanıcıların reklamlarının tıklanma başına (Cpc- ya da cost per click) maliyet ödedikleri reklam biçimidir.

Adwords Görüntülü Reklam Ağı

GDN reklamlar yani Google Display Network olarak da bilinen Görüntülü Reklam Ağı; anahtar kelimelere dayalı görüntülü reklamlar, yerleşim hedeflemelerine dayalı görüntülü reklamlar(placement) ve remarketing listeleri hedefli görüntülü reklamlar olarak üçe ayrılmaktadır. Sitenizin, markanızın, ürününüzün ya da hizmetinizin görsellerini kullanabildiğiniz reklam biçimidir.

Adwords Görüntülü Reklam Ağı

Anahtar Kelime Hedefli Görüntülü Reklamlar

Arama Ağı Reklamları’nda olduğu gibi anahtar kelimeler belirlediğiniz reklam biçimidir. Belirlediğiniz anahtar kelimeler başka web sitelerinin içeriklerinde geçiyor ise, hazırladığınız görsel reklamlar (eğer bu sitelerin Adsense reklam alanları açık ise) bu web sitelerinde yayınlanması mantığı üzerine kurulmuştur.

Yerleşim Hedeflemelerine Dayalı Görüntülü Reklamlar

Diğer adıyla Placement olarak bilinen yerleşim hedeflemeli reklamlarda, belirlediğiniz Adsense reklam alanları açık olan web sitelerinde, görsel reklamlarınızın yayınlanmasıdır. Direkt olarak bir web sitesini, ya da herhangi bir bölümünü hedefleyebildiğiniz reklamlardır.

Remarketing Listeleri Hedefli Görüntülü Reklamlar

Web sitenize gelen kullanıcıların, Google Analytics aracılığıyla eriştiğiniz çerezleri yani verilerini kullanarak oluşturduğunuz listeler ile, kullanıcıların daha sonra ziyaret ettikleri diğer sitelerde görsel reklamlarınızı göstermenizi sağlayan reklam biçimidir.

Sitenize gelen tüm kullanıcıları hedefleyebileceğiniz gibi, sitenizin belirli bir bölümünü, ya da özel olarak belirlediğiniz bir hedefi gerçekleştiren ya da gerçekleştirmeyen kullanıcıları ayrı ayrı listeleyebileceğiniz reklam biçimidir.

Adwords Video Reklamlar

Video reklamlar, kendi içinde Bumper ve In-Stream olarak ikiye ayrılır. Youtube ve Google Arama İş Ortakları’nda videolarınız tanıtımını yapabileceğiniz reklam biçiminde Adwords, marka bilinirliğinizi arttırmanıza yardımcı olur.

In-Stream Video Reklamlar

In-Stream Video Reklamlar

Videolarınızı yayın içi (yani herhangi başka bir video içi) ya da Discovery yani Youtube arama sonuçlarında yayınlayabildiğiniz reklam türüdür. Videoların süresinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Hedefleme seçeneklerinde, remarketing listelerinizi, oluşturacağınız ilgi alanları yada kategoriler listelerini ya da yerleşim hedefleyerek Youtube kanallarını ve birebir videoları kullanabilirsiniz.

Bumper Video Reklamlar

Bumper Video Reklamlar

In-stream video reklamların aksine Bumper video reklamlarda maksimum 7 saniyeden oluşan ve tanıtımınızı çok kısa tutmanız istenilen reklam biçimidir.

Bumper reklamlarda da In-stream reklamlarda olduğu gibi; remarketing listelerinizi, oluşturacağınız ilgi alanları yada kategoriler listelerini ya da yerleşim hedefleyerek Youtube kanallarını ve birebir videoları kullanabilirsiniz.

Adwords Evrensel Uygulama Reklamları

Evrensel uygulama reklamları, iOS ve Android yani Apple Store ve Google Play’de yer alan mobil uygulamalarınızın tanıtımını yapmak, kullanıcıların bu uygulamaları indirmesini ve kullanmasını sağlamak amacıyla oluşturduğunuz reklam biçimidir.

Adwords Uygulama Reklamları

Evrensel uygulama reklamlarında reklamlarınız, Arama Ağı Reklamları, Görüntülü Reklam Ağı ve Youtube yani Video Reklam Ağı’nda yayınlanmak üzere kurgulanabilir.